Най-мащабното проучване досега го доказа
Снимка: Shutterstock
Прието е да се счита, че традиционният мъж е сдържан откъм емоции, а жената по-активно проявява емпатия – способността да съпреживява и да разбира емоциите на другите хора. Именно поради тази причина от жените стават чудесни медицински сестри и учителки, а природата им е подарила щастието от майчинството.
Но не трябва да виним биологията по този въпрос, твърдят учените. Най-голямото изследване по темата проследи за възможни връзки между емпатията и генетиката. Оказало се, че в ДНК на мъжете няма нищо такова, което да ги прави по-малко грижовни, отколкото жените.
Жените проявяват повече емпатия по простата причина, че така са възпитани, и самото им обкръжение ги е подготвяло за това да се грижат за роднини и близки. Тези джендърни роли, които хората следват, съвсем не са следствие на някакви генетични особености. Това са и резултатите на учени от Университета в Кеймбридж, които анализирали ДНК на 46 861 мъже и жени.
Анализът показал, че съществува разлика приблизително от 10%, поради която гените влияят на проявата на емпатия, но тя съвсем не зависи от пола на човека. А авторите на изследването са убедени, че грижовността на жената идва от възпитанието и няма общо с ДНК.
Текст: medikforum.ru, превод: Надя Горанова
Това е разказ за вярност, доблест и приятелство, който отеква силно и днес.
Снимка: Драматично-куклен театър „Васил Друмев“ - Шумен
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари